Yabancılar İçin Yasak Meslekler

 1932 yılında yürürlüğe giren 2007 sayılı Türkiye’de Türk Vatandaşlarına Tahsis Edilen Sanat ve Hizmetler Hakkında Kanun yabancılara yasak olan meslekleri be­lirtmiştir.

Kanunun 1. maddesine göre; fotoğrafçılık, berberlik, bekçilik, kapıcılık, borsa aracılığı ve simsarlık,  devlet özelinde bulunan maddelerin satıcılığı, rehberlik, şoförlük, veterinerlik ve kimyagerlik meslekleri yabancılara yasaktır.

Sağlık alanı yabancılara yasak mesleklerin en fazla olduğu alan­lardandır. Bu alanda Türk vatandaşlara hasredilen mesleklerle ilgili en önemli düzenleme 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanundur. Kanun doktorluk mesleğinin yapıla­bilmesi için Türk vatandaşlığı şartını getirmekteydi. Kanunun 1. maddesinde değişiklik yaparak 2011 yılında çıkan bir KHK ile doktorluk yabancılara yasak mesleklerden çıkartılmıştır.

Aynı KHK ile 6283 sayılı Hemşirelik Kanununda”0 değişiklik yapılarak hemşi­reler için Türk olma şartı kaldırılmıştır. Bu kanun değişikliği doğrul­tusunda yabancı sağlık meslek mensuplarının çalışma şartlarını dü­zenleyen yönetmelik bir sonraki yıl çıkarılmıştır. 1219 sayılı Ka­nunun diğer maddelerinde hüküm altına alınmak üzere dişçilik, ebe­lik ve hastabakıcılık meslekleri için Türk olma şartı devam etmekte­dir.

Benzer şekilde, 6197 sayılı eczacılar ile ilgili Kanunda ve vete­riner hekimliği ile ilgili Kanunda Türkiye’de eczacılık ve veteriner­lik yapabilmek için Türk vatandaşı olmanın şart olduğu düzenlen­miştir. Fakat gidişat bu mesleklerin de yabancılara yasak olmaktan çıkacağı yönündedir. 663 sayılı KFIK aynı zamanda sağlık kuruşla­rında yabancı uzmanların da çalıştırılabileceğini düzenlenmiştir. Buna karşın Hususî Hastaneler Kanunu uyarınca Özel hastanelerde sorumlu müdürlük için Türk vatandaşı olma şartı devam etmektedir.

Türk gemilerinde ve sularında faaliyette bulunulan nitelikli meslekler açsısından denizcilik alanı genelde Türklere özgüdür.

Cumhuriyetin kurulmasından yalnızca birkaç sene sonra Kabotaj Kanunu ile bir bağımsızlık ve egemenlik göstergesi olarak Türkiye sahillerinde genelde Türk vatandaşlarının çalışması esas alınmıştır.

Türk Uluslararası Gemi Sicil Kanununa göre Türk olarak tescil edilen gemilerde ve yatlarda kaptanın Türk olması şarttır.

Kabotaj Kanununa göre ise sahillerde yolcu taşımak, liman işleri yapmak ve kılavuzluk Türk vatandaşlarına hasredilmiştir. Ayrıca Kanunda diğer maddelerde geçtiği üzere balık, istiridye, midye, sünger, inci. mercan vb. ihracı, dalgıçlık ve arayıcılık, kılavuzluk, çarkçılık, katiplik ve tayfalık da yabancılara yasaktır.

Adalet alanının istihdam açısından yabancılara neredeyse ta­mamen kapalı olduğu söylenebilir.

Kamu görevlisi hükmündeki hakim ve savcılık meslek mensupları ve diğer yardımcı personel dışında serbest olarak çalışabilen noterler ve avukatlar da Türk vatandaşı olmak zorundadır.

Noterlik Kanununa göre noterlik stajına kabul edilebilmek için ve Avukatlık Kanununa göre Avu­katlığa kabul edilebilmek için Türk vatandaşı olmak gerekir. Ben­zer bir şekilde. Gümrük Kanuna göre gümrük müşavir ve yardım­cısının Türk olması zorunludur.

Son olarak kamu kurumlarının güvenlikleri ile ilgili Kanun uyarınca sadece Türkler özel veya kamu kuruluşlarında güvenlik görevlisi olarak çalışabilirler.

Özet olarak 2021 yılı itibariyle yabancılara yasak olan meslek­ler şunlardır:

  • Dişçilik, ebelik ve hastabakıcılık
  • Eczacılık
  • Veterinerlik
  • Özel hastanelerde sorumlu müdürlük
  • Kara suları dahilinde kaptanlık, balık, istiridye, midye, sünger, inci, mercan vb. ihracı, dalgıçlık, arayıcılık, kılavuzluk, çarkçı­lık, katiplik, tayfalık
  • Avukatlık
  • Noterlik
  • Gümrük müşavirliği
  • Özel veya kamu kuruluşlarında güvenlik görevlisi

Türkiye’de yabancılara yasaklanan meslekler kuralına Türk soy­lu yabancılar istisna oluşturur.

Burada hatırlatmak gerekir ki, Türk soylu yabancılar çalışına izninden muaf tutulmamışlar, sadece değer­lendirme kriterlerinden muaf tutulmuşlardır. Türk soylu yabancılar çalışma izni alarak çalışabilirler. Bununla birlikte yabancı­lara yasaklanan meslekleri de serbestçe yapabileceklerdir. Dikkat edilmelidir ki, Türk soylu yabancıların çalışmalarına dair yapılan değişiklikler ve 4817 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatı, yabancılara yasak mesleklerle ilgili herhangi bir hükmü içermemektedir.

Yabancılara serbest olmasına karşın Türkiye’de yapacağı mes­leklerle ilgili olarak ayrı, zorlaştırıcı kurallar mühendis ve mimarlar için geçerlidir.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanununa göre; Türkiye’de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin icra edile­bilmesi için, ihtisasa uygun bir odaya kaydolunmasının zorunlu ol­duğu, yabancı mühendislerin ise Bayındırlık ve İskan Bakanlığı (şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı) ile Odalar Birliğinin (TOBB) görüşleri alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilen çalışma izni ile çalıştırılabileceği ve Türkiye’de bir aydan fazla kal­maları halinde, ihtisaslarına en yakın odaya geçici üye olarak kay­dolmaları gerektiği hükme bağlanmıştır. Ayrıca, yabancı müteahhit veya yabancı kuruluşların, Türkiye’de Devlet daireleri ile resmi ve özel kuruluş ve şahıslara karsı resen veya yerli kuruluşlarla birlikte taahhüt ettikleri mühendislik veya mimarlıkla ilgili islerde, yalnız bu işe münhasır kalmak kaydıyla, çalışma izni verilebilir.

Kaynak: https://www.ailevecalisma.gov.tr/uigm/calisma-izni/turk-vatandaslarina-hasredilen-meslekler/

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
198 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ahmed
ahmed
20 gün önce

Merhaba ben Irakliyim tip fakultesini bitirdim doktorum Turkiyedeki seviye tespit sinavindan basarili oldum sorum su ;
1)Turk vatandasi olursam devlet hastanelerinde calisabilirmiyim ?
2)Turkmen oldugum icin turk soylu belgesi alirsam turk vatandasi olmamda faydasi olurmu? devlette calisabilirmiyim?
kisaca vatandas olursam turk doktorlar ile ayni haklara ve calisma alanlarina sahip olabilirmiyim ?

emin
emin
25 gün önce

merabalar ben doğu azarbaycanlıyım (iran)
sorum şu ki yabancı olarak cafe veya bar
aça bilirmiyim . ve aça bilirsem kaç türk vatandaşi orda çalıştırmak zorundayım . sitenizden çok memnunum

Hanım
Hanım
1 ay önce

Merhaba ben Azerbaycan Türk’üyum .Türkiye’de Diyetisyenlik okudum mezun oldum . Yasaklı meslekler arasında değil bu meslek. Fakat 8 aydır iş arıyorum fakat bulamıyorum iş ilanları var fakat yabancıya kimse yanaşmıyor. Danışmanlık şirketleri referans ola biliyormu iş bulmak için çoğu işveren yabancı çalıştırma kurallarını bilmiyor orta yollada Hall çözüm bulunacağını bilmiyor.tanimadiklari içinde guvenemiyorlar. Yardımcı ola biliyormusunuz ?

Orhan
Orhan
1 ay önce

Meraba ben turkiyede eczacilik fak mezunuyum. Normal eleman olarak bi sirketde is izni alabilirmiyim. Sirketin 10 turk calisani var

JAck
JAck
2 ay önce

Merhaba, ben yabancı uyrukluyum 2013ten beri burdayım, ingilizce öğretmenliği okuyup 6 yıl öğremenlik yapıyorum özel sektörde, özel kurs merkezi açma şartları nedir veyada bize izin var mıdır ? gerekli şartlar nelerdir, cevap verirseniz sevinirm.

Seeef
2 ay önce

Merhaba ben afghanistanliyim astronot olabilir miyim ?
1 sınıftan beri turkiyedeyim

Seeef
2 ay önce

Merhaba ben afghanistanliyim astronot olabilir miyim ?

Ali
Ali
3 ay önce

Merhaba kolay gelsin,ben iranlıyım,cumhuriyet üniversitesinde diş hekimliği öğrencisiyim,acaba mezun olduktan sonra devlet veya özel sektörde çalışma izni alabilir miyim?yada özelde başka bir türk diş hekimi ile ortak olarak yada onun yönetmenliği altında çalışabilir miyim?
Ayrıca serbest bölgelerde’de çalışma izni alma şanşım var mı?
Bir başka sorum da vardı,hukuk bölömü mezunlarıda avukatlık mesleğinin yasaklanmasından dolayı çalışma izni alamazlar,ama benim arkadaşım ibm birliğine üye olarak uluslararsı çalışma izni almış,acaba diş hekimliğinde de benzer bir süreç mevcut mu?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Ali
1 ay önce

Merhabalar, diş hekimliği yabancılar için yasaklı meslekler grubunda olduğundan dolayı Bakanlık tarafından çalışma izni başvuruları olumlu değerlendirilmemektedir. Sadece ilgili kurumdan alınmış belge ile Türk soylu olduğu ispatlanmış yabancılara çalışma izni verilmektedir.
Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Banzar
Banzar
3 ay önce

Merhaba, ben Azerbaycan vatandaşı olarak Turkiyede hukuk okuyan mezun olursam Özel şirketlerde hukuk sektorlerinde hukukçu olarak çalışa bilir miyim? ne kadar kisitlanirim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Banzar
1 ay önce

Merhaba,

Avukatlık mesleği yabancıların yapması yasak olan mesleklerin arasında olduğu için maalesef çalışamazsınız.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

kamran
kamran
3 ay önce

merhaba ben Azerbaycan vatandası arkadasm var 4senedr ıkamet edyor uzman ve ya becılk ısne gre blrmı

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  kamran
1 ay önce

Merhaba, Türk vatandaşı olmayan hiç kimse polis veya asker olamazlar.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Ahmet
Ahmet
3 ay önce

Merhaba, ben azerbaycan uyrukluyum ve berberim, Türkiyede berber olarak çalışa bilir miyim?

Ata Kurumsal
Ata Kurumsal
Reply to  Ahmet
1 ay önce

Merhaba, maalesef hayır, Türk vatandaşlarının yaptığı ve eksiklik bulunmayan işlerde yabancılar çalışamazlar.

Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Emrullah
Emrullah
4 ay önce

Yurt dışında ebelik bitiren birisi Türkiye’de görev yapması için nasıl bir yol izlemesi gerekiyor

1 3 4 5
how can we help you?

Our team knows English, Arabic, Russian and Francais languages.

198
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x