Yabancılar Türkiye’de Araba Alabilir mi ?

Evet, yabancıların Türkiye’de araba satın alabilmeleri mümkündür. Üstelik yabancılar bazı vergi avantajlarına da sahiptirler. Bir yabancı olarak Türkiye’de yeni bir araba satın alırken gerekli olan evraklar ve yürütülen süreçler ile vergisiz araçlarla ilgili bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere son yıllarda Türkiye otomobil pazarı gittikçe büyüyor. Bayilerden, otomobil pazarlarından ve otomobil fuarlarından çok çeşitli markaların yeni model araçlarını satın almak mümkün olabiliyor. Bunun yanı sır a2. el piyasasındaki kullanılmış otomobillere internet üzerinden ve gazete ilanlarıyla ulaşılabiliyor.

Türkiye’deki bir yabancının araba satın almak için öncelikle geçerli bir oturma iznine sahip olması gerekiyor.

Yeni Bir Araba Satın Almak

Yeni bir araba satın alırken yabancıların ihtiyaç duydukları araç tescil prosedür ve belgeleri Türk vatandaşları ile aynıdır. Ancak yabancı uyruklu kişiler üzerine kayıtlı bir araca MA / MZ grubundan bir plaka verilmektedir.

Yeni araç satan bayiler genellikle tescil evraklarını alıcının adına yönetmektedir. Yeni bir arabanın satın alma tarihinden itibaren üç ay içinde Trafik Tescil Bürolarına kaydedilmesi gerekmektedir. Yeni araç kaydı için gerekli belgeler şunları içerir:

 • Noter Satış Senedi
 • Satış Faturası
 • Karayolu Uygunluk Belgesi
 • Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) Ödendi Makbuzu
 • Zorunlu Trafik Sigortası

Özel Tüketim Vergisi ve Motorlu Taşıtlar Vergisi

Yeni araçların yakıt ekonomisi ve CO2 emisyonları ile ilgili düzenlemeler mevcuttur. Resmi veya özel CO2 verilerinin satışı veya kiralanması için tüm yeni binek araçlarda gösterilmesi gerekir; ayrıca bir otomobilin gram / kilometrelik CO2 emisyon değerleri kayıt defterinde belgelenmelidir.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bir otomobilin emisyonlarına göre derecelendirilmesi için yeniden düzenlenmesi beklenmektedir (şu anda araç vergilendirmesi aracın yaşına ve motor silindir kapasitesine göre hesaplanmaktadır). Bu oranlar henüz tanımlanmamıştır, ancak Avrupa Birliği standartlarına uygundur.

Otomobiller, motor silindir kapasitelerine ve yaşlarına göre farklı vergi kategorilerinde sınıflandırılır ve fiyatlara ÖTV ve KDV dâhildir. Aracınıza ait motorlu taşıtlar vergisini öğrenebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi https://ivd.gib.gov.tr ziyaret edebilirsiniz.

Yabancılar İçin Vergisiz Araç Avantajı

Türkiye’de geçerli çalışma izniyle yasal olarak tescil edilmiş bir yabancı, Türkiye’deki bir bayiden yeni bir araba satın alırken, başka bir yabancıdan kullanılmış bir vergisiz araba satın alırken veya kendi ülkesindeki arabasını Türkiye’ye ithal ederken vergiden muaf olma avantajına sahip olabilir.

Söz konusu araç vergisi istisnası, bir yabancının Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) veya Katma Değer Vergisi (KDV) ödemeden yetkili bir satıcıdan yeni bir araba satın alma hakkına sahip olduğu anlamına gelmektedir. Bu hak, otomobil Türkiye’de bir yabancı tarafından diğerine satıldığında diğer yabancı için de geçerli olmaktadır.

Not: Vergisiz araçlar bu vergilerden muaf olsa da, yıllık yol vergisi (bandrol vergisi) ödenmelidir.

Bu vergiden muafiyet avantajı, çalışma izni sahibi yabancı kişi başına sadece bir araba için geçerlidir (eş için araba satın alabilecek diplomatik ve NATO personelleri hariç). Arabayı yalnızca ilgili aile üyeleri kullanabilir; Türk vatandaşları ise vergiden muaf araç satın alamaz ve onları süremez.

Vergisiz (Mavi Plaka) Araba Satın Almak

Genellikle “mavi plaka” araba olarak da bilinen vergisiz araç, Türkiye’de yerleşik bir yabancıya ait olduğunu belirten “MA / MZ” araç kayıt plakasını taşımaktadır. Araç tescili “mavi lisansta” belirtilmiştir ve sahibinin çalışma izni süresi boyunca geçerliliğe sahiptir. İlgili süre sonunda eğer kayıt yenilenmezse, gümrük vergisi oranı katlarında para cezası uygulanmaktadır.

Vergisiz araba satın alma hakkı olanlar:

 • Emekli yabancılar
 • Türkiye’de çalışma iznine sahip yabancılar
 • Yabancı okutmanlar ve öğrenciler (dil kursu öğrencileri hariç)
 • NATO için çalışan yabancı personeller ve AB için çalışan uzmanlar
 • Türkiye’de yerleşik (fakat oturma izni olmayan) yabancı basın çalışanları
 • Dışişleri Bakanlığı kimlik kartı sahipleri

Vergisiz araç satın alırken gerekli belgeler:

 • İkamet / çalışma izinlerine ile birlikte pasaport
 • Noter belgesi
 • Araca ait tüm belgeler
 • Vergi makbuzları

Kullanılmış bir ikinci el otomobilin bir yabancıdan diğerine satışı ise genellikle satıcının konsolosluğunda gerçekleşmektedir. Ayrıca, bu işlemleri gerçekleştirmede destek sunan uzmanlaşmış şirketler de mevcuttur.

15 yorum

 • Avatar
  talha

  Merhaba,yabancı vatandaş mavi kartlı, üzerine herhangi bir tr plakalı 2.el araç alabilir mi

 • Avatar
  Barış

  Yıllık kaç tane araç alım satım hakkı var ma plakalar için ?

 • Avatar
  Eylül

  Merhaba,

  Bu konu hakkında bilgi kirliliği çok fazla, eşim yabancı uyruklu onun adına sıfır araç alımlarında ÖTV/KDV her ikisinden muafmıyız ? Oturma ve çalışma izni var fakat vatandaşlık başvurusunda bulunmadık henüz. Muaf isek Türkiyede araç geliş fiyatından sorumluyuz ekstra olarak eşimin kendi ülkesinde herhangi bir vergi borcu çıkıyor mu? Ve vatandaşlık başvurumuzu yaptığımızda aracı satmamız mı gerekiyor?

  Değerli vaktiniz için teşekkür ederiz.

 • Avatar
  Ceyhun

  Eşim türk vatandaşlığını terk etti ve yabancı üşke vatandaşı. Vatandaşı olduğu ülkeden kendi arabasını buraya getirebilir mi? Getirmesi için ne yapmamız lazım.

 • Avatar
  Mert Esen

  Merhaba, ben cifte vatandasim ancak esim Uzun Dönem ikamet izni ile burada yasiyor. Yabancidan yabanci araba alabilirmiyiz veya yurtdisindan araba ile gelip 24 ay kalabilirmiyiz?

 • Avatar
  mehmet kemer

  merhaba yabancıda olan bir aracı alıp millileştirebilirmiyiz vergilerini ödeyerek Türk vatandaşı olarak Türkiyede yaşayan bir yabancıdan araç alabilirmiyiz?

 • Avatar
  Beste

  Merhaba, esim Ingiliz vatandaşı (cifte vatandaş degil), Ingiliz televizyonundan (BBC) emekli ve Aralik 2019’dan itibaren geçerli oturma izni var. 0 km, vergilerden muaf araç alması mumkun mu? Yanitiniza şimdiden teşekkür ederim.

  • Avatar
   Yusuf

   Vergisiz araç alınabilir evet doğrudur ama mantıklı gelmiyor bana çünkü aracın nerede ise vergi bedeli kadar da Turing teminatı ödemeniz gerekiyor. Bu ya nakit olacak yada banka teminatı ile olacak. Banka teminatı verirseniz banka bu teminat karşılığı her yıl belli bir miktar para kesintisi yapıyor sizden. Bir dez avantajı da aracı satmak gerçekten çok zor.

 • Avatar
  Barış

  Merhaba , misafir plakalı araçlar her yol ödenen MTV yi ödüyorlar mı ??

 • Avatar
  Ali Haldun İnal

  Merhaba
  Kanada vatandaşıyım(Türk kimliğimde var) bu statüden faydalanabiliyormuyum

 • Avatar
  Volkan

  Merhabalar eşim yabancı uyruklu turkiyede aile ikamet iznimiz var eşimin adına yabancıdan yabanciya ikinci el araç alabilirmiyiz? Teşekkürler

 • Avatar
  Murad

  Yabancıların oturma izni ile sıfır araba alabilir konunuz asılsızdır hakkımızda gerken mercilire şikayette bulunacam insanlara bilinçsizce bilgi veryorsunuz allah sizi bildiği gibi yapsın satten bakanlığa suç duyurusunda bulundum merak etmeyin ankara dasınız gereken cezayı alacaksınız

Bir cevap yazın