Yabancılar Türkiye’de SGK Ödemelerini Geri Alabilir mi ?

 

5510 sayılı Sosyal Sigortalar Mevzuatı’na göre yabancı çalışanlar Türkiye’de adlarına yapılmış SGK ödemelerini geri alamazlar. Fakat yabancılar eğer Türkiye ile vatandaşı oldukları ülkenin ikili anlaşması bulunması durumunda Türkiye’de ödemiş oldukları SGK primlerini ülkelerinde saydırabilir ve emeklilik sürelerinden düşürebilmektedirler. Tıpkı Türk vatandaşları gibi, yabancı uyruklu çalışanların da sosyal güvenceleri ve emeklilik hakları güvence altındadır. Özellikle son dönemde dünyanın dört bir yanından farklı insanların çalışmak için tercih ettiği ülkelerin başını çeken Türkiye, yabancı personellerin sosyal güvenlik haklarıyla alakalı düzenlemelere ve 28 farklı ülkeyle ikili sosyal güvenlik anlaşmalarına sahiptir.

SGK Ödemeleri Konusunda Yanlış Bilinenler

Çeşitli nedenlerden ötürü emekli olma imkanı zorlaşan veya imkansız hale gelen kişilerin yararlanabildikleri toptan SGK geri ödemesi konusu özellikle son dönemde sık sık gündeme geliyor. Fakat, verilen eksik ve yanlış bilgiler sebebiyle bu durum çoğu zaman hatalı şekilde anlaşılmakta ve tüm personellerin primleri iade almalarının mümkün olduğu şekilde yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır. Türk Sosyal Güvenlik Sistemi’nde hem Türk personellerin hem de yabancı personellerin SGK primlerini geri iade uygulaması bulunmamaktadır. 5510 sayılı kanuna göre sadece erkeklerde 60, kadınlarda 58 yaşını dolduran çalışanlar herhangi bir nedenden dolayı emekli olamayacaklarsa SGK iadesi talep edebiliyorlar.

Türkiye’nin Hangi Ülkelerle Sosyal Güvenlik Anlaşması Bulunuyor ?

Türkiye Cumhuriyeti toplamda 28 ülkeyle sosyal güvenlik anlaşması imzalamıştır. Bu ülkelerin 20 tanesi, Türkiye’de sigorta girişinin, eğer yabancının kendi ülkesinde daha önce bir sigorta girişi mevcutsa, eski girişin ilk başlangıç tarihi olarak sayılmasını karşılıklı olarak kabul etmektedir. Ayrıca bu ülkelerin 14’ü Avrupa Birliği’ne tam üyelik statüsüne sahiptir. Karşılıklı sosyal güvenlik anlaşmasına sahip ülke vatandaşları gereken SGK primi ve yaş şartlarını yerine getirdikleri tarihte Türkiye’de emeklilik hakkına sahip olmaktadır. Türkiye’nin aktif olarak sosyal güvenlik anlaşmasının bulunduğu ülkelere ait tabloya aşağıdan ulaşabilirsiniz :

4 yorum

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın