Yabancıların Türkiye’de Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilmesi İçin Yapması Gerekenler

Türkiye’de yaşayan yabancıların genel sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yapması gereken bazı başvuru işlemleri bulunur.

Sizin için yabancıların Türkiye’de devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için bilinmesi gerekenleri detaylarıyla ele aldık.

 Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

 • Türkiye’de oturma izni almış yabancılar,
 • Türkiye harici bir ülkede sigortası olmayan yabancılar,
 • Türkiye’de bir yıldan uzun bir süredir yaşayan ve bu sürenin ardından başvuru yapan yabancı ülke vatandaşları genel sağlık sigortasından faydalanabilirler.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortasına Başvurması Zorunlu Mudur?

Hayır, yabancı uyruklu kişiler kendi istekleri doğrultusunda genel sağlık sigortası için başvuru yapabilirler.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Genel Sağlık Sigortasından Faydalanmak İçin Nereye Başvuru Yapması Gerekir?

 

Yabancı uyruklu kişilerin genel sağlık sigortası başvurusu yapmak için en yakın sosyal güvenlik merkezine bizzat gitmeleri gerekmektedir. Türkiye’nin hemen her ilçesinde sosyal güvenlik merkezi vardır. Ülke genelinde sosyal  güvenlik merkezi sayısı ise yaklaşık 600’dür.

Yabancı Uyruklu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilmek İçin Hangi Evraklarla Başvuru Yapması Gerekir?

 

 • İkamet izin belgesi,
 • İlgili yabancı ülke sosyal güvenlik kurumundan ya da çalışma ataşeliğinden alınan genel sağlık sigortası uygulaması bakımından sosyal güvenlik durumlarını gösteren yazının aslı veya fotokopisi,
 •  Taahhütname formu

Yabancı Uyruklu Kişiler, Hangi Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir?

 

Yabancı uyruklu kişilerin; genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayıldığı tarihten önce mevcut olan kronik hastalıkları dışındaki diğer hastalıklarının tedavisi, genel sağlık sigortası dahilindedir.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamındaki Yabancı Uyruklu Kişilerin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

 

Yurt dışında eğitim görenler hariç olmak üzere yabancı uyruklu kişilerin; yurt içinde ikamet eden, Türkiye veya başka bir ülkede sigortası olmayan;

 

 • Eşleri,
 • 18 yaşını doldurmamış çocukları,
 • Lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
 • Yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,
  Geçiminin yabancı uyruklu kişi tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Uluslararası Koruma Başvurusu veya Statüsü Sahibi ve Vatansız (Haymatlos) Olarak Tanınan Kişiler Nasıl Genel Sağlık Sigortalısı Olurlar?

 

Uluslararası koruma başvurusuna ya da uluslararası koruma statüsüne sahip insanlar ile vatansız olarak tanındıktan sonra herhangi bir sigorta güvencesine sahip olmayan, sigorta sahibi olmak için ödeme gücü bulunmayan insanlar,  Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Müdürlüğü’ne bir ay içerisinde başvurarak genel sağlık sigortasına sahip olabilirler. Bu kişilerin sigorta primi kurum tarafından karşılanır.

 Yabancı Uyruklu Öğrenciler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciler, 1 yıllık ikamet izni şartı aranmadan okula kaydoldukları tarihten itibaren 3 ay içinde talepte bulunmaları halinde genel sağlık sigortasından yararlanabilirler. Bu süre içinde genel sağlık sigortası için başvuru yapmayan öğrenciler hakkında öğrenimleri boyunca genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

Yabancı Uyruklu Kişilerin Ödeyecekleri Genel Sağlık Sigortası Prim Oranı Nedir?

Yabancı uyruklu kişilerin ödeyecekleri prim oranı asgari ücretin % 24’ü kadardır.

 

Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Ödeyecekleri Genel Sağlık Sigortası Prim Oranı Nedir?

 

Yabancı uyruklu kişilerin ödeyecekleri prim oranı asgari ücretin % 4’ü kadardır. Asgari ücrette meydana gelen değişiklikler neticesinde ortaya çıkan prim farkı, değişikliğin uygulanmaya başladığı ayın son gününe kadar Kuruma ödenir.

 

Öğrenciler için bir yıllık tescil yapılmakta ve bir yıllık prim tutarının ödenmesi gerekmektedir.

Türkiye’de asgari ücret değişikliği her yılın Ocak ayında yapılır ve asgari ücret belli bir oranda artış gösterir. 2018 yılı için belirlenen asgari ücret 1603 TL’dir.

25 yorum

 • Ahmet

  Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye ziyaretlerinde (Turist) hastalanıp acillik olması durumunda ücretlendirme varmıdır? 18 yaş altı ve üstü olmak üzere bir bilgi vermenizi saygı ile rica ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de ki hastanelerin acil servisleri yerli yabancı küçük veya yetişkin ayırt etmeksizin herkese ücretsizdir.

 • Müge Sevimlier

  Amerikalı kız arkadaşım Amerika’dan erken emekli olup , temelli olarak İzmir’e yerleşmek istiyor . Kendisi 62 yaşında . Ev kira kontratında ismi olması ona ikamet sağlanmasına yardımcı olur mu , olur ise eğer sağlık sigortası yaptırırsa aylık ne kadar prim ödemesi gerekir ?
  Cevaplarınız için teşekkürler şimdiden

 • Diana

  Ben Rus vatandaşıyım
  1 yıl ikamet izni almak istiyorum.
  e-ikamet başvurusunda sağlık sigortası poliçe bilgilerini istiyorlar. Ben 1 yıllık sigortayı randevu almadan önce yaptırırsam randevuya gittiğimde sigortamın süresi bir yıldan az kalmış olacak. O zaman bana senin sigorta poliçenin bitmesine bir yıldan az kalmış derlerse ve ikamet izni vermeme durumu olur mu?

 • kortay

  Merhaba. Yabancı uyruklu, ikamet izni olan ama çalışma izni olmayan kız arkadaşım genel sağlık sigortası yaptırabilir mi ve devlet hastanelerinden faydalanabilir mi?

 • Süha

  Oturum izni olan Kırgız arkadaşım devlet hastanesinde ameliyat oldu,sonra çıkış yaptı hiç bir şey söylemediler,ardından eve borç olarak bir kağıt geldi 11000 tl,bu durum ilebilgili ne yapabiliriz

 • Sadık

  Merhaba. Türkiye devlet hastanelerinde türksoylu vatandaşlar için uygulanan indirimden nasıl, kanunun hangi maddesine dayanarak kullana bilir? Duyduğuma göre yeteri belge sundukda bu mümkün, amma hangı noktaya dayanarak ve ne kadar yararlana biliriz?
  Önceden teşekkürler!

 • aziz varol

  türkle şu an evli fakat vatandaşlık alamamış burda 1 de dogum yapmış kadın devlet hastanelerinden nasıl faydalanır eşin hiç bir yerde sağlık sigortası yok

 • Mehmet

  selam, Azeri bir arkadaşım is ziyareti için istanbula gelecek . Burada devlet hastanesinde tetkik ve tahlil yaptırabiliyor mu. evet se Bunun için randevu ve ücret nasıl yapılıyor.

 • MURAT

  Merhaba bizim bi tanıdığımız Irak vatandaşı burada Türkiyede şirketi var 5-6 yıldır.Bu tanıdığımızın annesi babası hasta kanser.Türkiye’ye getirip bağkur üzerinden sağlıktan yararlandırabilir miyiz?Teşekkürler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, ilgili yabancının geçerli bir çalışma izni varsa anne ve babası yabancının SGK sından yararlanarak tedavi olabilir.

 • MURAT

  Genel Sağlık Sigortası Kapsamındaki Yabancı Uyruklu Kişilerin Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Genel Sağlık Sigortasından Yararlanabilir Mi?

  Yurt dışında eğitim görenler hariç olmak üzere yabancı uyruklu kişilerin; yurt içinde ikamet eden, Türkiye veya başka bir ülkede sigortası olmayan;

  Eşleri,
  18 yaşını doldurmamış çocukları,
  Lise veya dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
  Yükseköğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocukları,
  Yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocukları,
  Geçiminin yabancı uyruklu kişi tarafından sağlandığı Kurumca belirlenen kriterlere göre tespit edilen ana ve babası, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yazınızın ekinde de belirtmiş olduğunuz gibi evet yararlanabilir fakat sorunuzun direk muhatapı yaşadığınız ilçenin SGK müdürlüğüdür.

 • merhaba

  merhaba ben türküm eşim azeri vatandaşı oturum aldık eşimin ilk evliliğinden çoçuğu var 8 yaşında öğrenci ben genel sağlık sigortası ödüyorum cocuğu sigortadan nasıl yararlandırabilirim

 • Ayşegül Nakkaş

  Ilgili ülke sosyal güvenlik kurumu veya ateseliginden alınması gereken evrak tam olarak nedir, nereden ve nasıl alınır, hangi başlıkla talep edilmelidir.

 • Mert Saygın

  Merhabalar Ukrayna uyruklu arkadaşım Türkiye’de yasal olarak öğretmenlik yapıyor. Babasının coxarthrosis yüzünden ameliyat olması gerekiyor, Ukrayna’da ameliyat buraya göre nispeten ucuz ancak teknik altyapı konusunda maalesef kötü ve riskli. Acaba bu ameliyatın Türkiye’de yapılması yapılması mümkün mü ? Ne gibi aşamalardan geçmek gerekir ve ücret olarak çok yüksek meblağlar çıkar mı ?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evet bu ameliyatın Türkiye de yapılması mümkün fakat ücret konusunda hastanelerden bilgi almanız gerekmektedir, detaylı bilgiyi ve prosedürel işlemler hakkında hastanelerden bilgi alabilirsiniz.

  • Melisa

   Bu soruyu soralı çok olmuş ama tedavi oldu mu?

 • İsmail Ekincioğlu

  İkametini almış yabancı uyruklu iki doktora öğrencisi ve 6 yaşındaki çocukları için genel sağlık sigorta işlemlerini yapabilir misiniz?

Bir cevap yazın