Yabancılar İçin Türkiye’de Ev Sahibi Olmanın Avantajları

Dikkat: 19,09,2018 Resmi gazeteye göre daha önce 1 milyon dolar olan vatandaşlık bedeli 250 Bin dolara indirilmiştir. 

Ev alana vatandaşlık Türkiye programına göre yabancı uyruklu kişiler, askeri bölgelerde olmamak şartı ile Türkiye’de istediği yerden konut alma hürriyetine sahiptir. Türkiye’de ev alan yabancılara vatandaşlık şartları ise 19.09.2018 tarihinden itibaren 250,000$ olmuştur. Türkiye’de 250,000$  dolarlık gayrimenkul alan yabancılar ve aileleri hemen Türkiye vatandaşı olabileceklerdir.  Türkiye gibi emlak ve inşaat sektörünün çok canlı olduğu bir ülkede konut sahibi olmak ise çok iyi bir yatırım yöntemidir. 

 

Türkiye’de ev alan yabancılara vatandaşlık kapısı açık

Ev alana vatandaşlık Türkiye’de en az 250 bin dolarlık taşınmaz satın alacak yabancılar içindir. Yabancının kendisi ve ailesi Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacak hem de altı ay içinde. Diğer bir deyişle Türkiye’de konut satın alarak hem karlı bir yatırım hem de Türk vatandaşı olacaksınız. Hizmetlerimize göz atın, Türk vatandaşlığı danışmanlık

Ayrıca, Türkiye’de 650 bin TL ve üzerinde konut alırsanız ilk başvuruda kendinize ve ailenize 3 yıllık oturma izni alabilirsiniz, aldığınız ev üzerinden Türkiye’de kesintisiz 5 yıl ikamet etmeniz durumunda ise Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız vardır. 

Türkiye’de mülk alırken bizden danışmanlık hizmeti alırsanız asla değerinin üzerinde bir ev almanıza izin vermeyiz, vergiler, emlakçı komisyonları, belediye borçları gibi ekstra masrafa sebep olacak durumları en aza indirgeriz. Oturma izni, Çalışma izni, Türk vatandaşlığı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz başvurularınızı eksiksiz yaparız, gayrimenkullerinizin vergi takiplerini, talep olması halinde kiralama işlemlerini de yapabiliriz, bizi 444 7 284 nolu telefondan arayabilirsiniz.

Türkiye’de ev alan yabancılara oturma izni almak çok kolaydır.

Türkiye’den konut almış yabancılar belirli periyotlarla uzatılması şartıyla oturma izni alabilirler, aynı şekilde aileleri içinde oturma izni alma hakları vardır, bu oturma izni ile yabancıların çocukları Türkiye’de eğitim görebilirler. Oturma izni olan yabancıların iş bulmaları daha kolaydır, firmalar içinde çalışma izni almak kolaydır.

Yabancılar Türkiye’de Mülk Satın Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Yabancı uyruklu kişiler, kanunda belirtilen sınırlamalara uymaları kaydıyla Türkiye’de konut, iş yeri, arsa, tarla gibi taşınmazları satın alabilir. Eğer yabancı uyruklu kişi tarla ya da arsa alacaksa bu arazi üzerinde nasıl bir yapı inşa edeceğini 2 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirmek zorundadır.

Yabancıların Mülk Satın Almasındaki Sınırlamalar Nelerdir?

İlgili kanuna göre yabancıların mülk satın almasında aşağıda belirtilen sınırlamalar geçerlidir:

 • Türkiye genelinde yabancı uyruklu bir kişi, en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabilir.
 • Yabancı uyruklu bir kişi askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde mülk satın alamaz. Kiralamak ise ancak özel izinle mümkün olur.
 • Yabancı uyruklu gerçek kişiler, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün %10’una kadar taşınmaz satın alabilir.
 • Satın alma amacına uygun kullanılmadığı yasal kurumlarca tespit edilen, yapı inşa etmek için satın alınmasına rağmen 2 yıl içinde yapı türü hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bilgi verilmeyen mülkler resmi kurumlar tarafından tasfiye edilebilir.
 • Kendi ülkesindeki yasalara uygun şekilde kurulan tüzel kişiliğe sahip şirketler için yukarıda bahsedilen sınırlamalar geçerli değildir.

Mülk Satın Almak İçin Nasıl Bir Prosedür İzlenmelidir?

Devir işlemleri için tapu müdürlüklerine ön başvuru yapılmalıdır. Ön başvuru için sıra numarası almak gerekir. Bunun için 181 numaralı telefon aranabilir, https://randevu.tkgm.gov.tr/ adresinden başvuru yapılabilir.

Ön başvurudan sonra  mülkü satacak ve satın alacak kişilere devir işlemleri için bir gün belirlenir.

Belirlenen gün içinde şu belgelerin hazırlanması gerekir:

 • Taşınmazın tapu senedi belgesi
 • Satın alacak yabancı uyruklu kişinin pasaportu ve fotokopisi (Türkçe tercümesi gerekebilir.)
 • Mülkün bulunduğu belediyeden alınacak “Emlak Rayiç Değeri Belgesi”
 • Konut ve iş yeri vs. gibi binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi
 • Satan kişinin 1 adet, satın alan kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Satın alan yabancı Türkçe bilmiyorsa yeminli tercüman
 • Eğer devir işlemleri yurtdışında düzenlenen vekaletname ile yapılıyorsa vekaletnamenin aslı veya onaylı örneği (Türkçeye tercümesi olmak zorundadır.

Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Taşınmaz mülkün üzerinde ipotek, haciz gibi kısıtlamalar olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için tapu müdürlüğünden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Türkiye’den mülk satın almak için ikamet izni gerekmez.

114 yorum

 • Victoria

  250.000 usd taşınmaz aldıktan sonra Vatandaşlık başvurular için oturma izni alınması şart mi ? Vatandaşlık çıkmasını Türkiye dışında bekleyebilir miyim oturma izni almadan?

 • Gözde

  Merhaba 250,000$ dolarlık gayrimenkul alma şartı Suriye vatandaşlarının Türk vatandaşı olması için de geçerli midir? Yoksa onlara yönelik farklı istisnai haller mi söz konusudur?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Suriye vatandaşları kendi adlarına tapu alamadıkları için 250 bin dolar gayrimenkul yatırımı yoluyla vatandaşlık alamazlar, fakat 500 bin dolar nakit parayı bankaya yatırarak vatandaşlık almaları mümkündür.

 • Ali.

  Merhaba. taşınmazı satın aldıktan sonra taşınmaza bağlı ikamet izni almak için yabancının kendi ülkesindeki türk konsolosluğuna başvuru yapılacakmi? teşekkürler.

 • Muhammet

  Selam aleyküm
  Ben eğer bir 450bin tl lik bir ev alsam 5 sene sonra vatandaşlıka başvuru yapabilir miyim?

 • Murat

  Merhaba.
  Ben Türkiyede ikamet izni ile 1-2 sene kalsam ve ev ya da arsa almak istesem alabilirmiyim,
  Ev ya da arsa almak için Turkiyedeki bankalardan kredi çekebilirmiyim!
  Teşekkürler!

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de ev araba almak yabancılar için kolay bir süreçtir, fakat kredi çekmek için bankaların kredi şartlarına uygun olmanız gerektiği için ilk bir kaç senede kredi almanız pek mümkün değildir.

 • Mojtaba

  Merhabalar
  250bin dolların banka üzerinden Türkiye ye girişi yapılmalımıdır?yani bu sureçte ödenen paranın kaynağı ile ilgili her hangi bir sorgulama oluyormu acaba?

 • Malika

  Çok iyi anlayamadim.Eger 20000$lik daire satin alirsam ailemle 5 senelik oturma izni alabilirmiyim.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’den gayrimenkul alırsanız, şu an ki kanunlara göre belirli periyotlar da uzatmak şartı ile istediğiniz sürece oturma izni alabilirsiniz. Gelirinizin olması durumunda ailenize de oturma izni alabilirsiniz.

 • yasmin

  benim türkiye de 5 sene kesintisiz ikametim mevcut ne kadarlık bir ev alırsam vatandaşlık başvurusu hakkı kazanırım?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, aldığınız evin üzerinden 5 yıl ikamet ederseniz vatandaşlık başvuru hakkınız doğmaktadır, evin bedeli yaşadığınız ile göre değişir, İstanbul da yaşıyor iseniz en 650 bin TL lik evin üzerinden alınmış ikamet izni gereklidir.

 • Esma

  Selam bir sorum olcaktı ben vatandaşlık almak istiyorum şuan en basit yol 250 bin dolara konut alma yöntemi gibi geliyor ama diğer sayfadaki yorumunuzda gördüğüm kadarıyla türkıyede tek bir tane ev alıp üzerinden beş sene oturma izni aldıktan sonra beş senenin sonunda vatandaşlığa başvuru hakkımızın olduğunu söylediniz öyle bi durum varsa 250 bin doların hepsine konut almak ne kadar mantıklı ve söylediğim iki yöntem arasında ki farklar nelerdir diğerinde beş sene sonra almak dışında öyle bi durum varsa 250 bin dolara konut almak pekte cazip değil sanki ne dersiniz teşekkürler şimdiden

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, 250 bin dolara ev aldığınız zaman siz eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız 3-4 ay içinde Türk vatandaşı olursanız, diğer türlü 5 yıl bekledikten sonra başvuru yapabilirsiniz, başvurulardan 3 yıl gibi bir süre zarfında sonuçlandığı için ortalama 8 sene beklemeniz gerekmektedir ve kesin olumlu sonuçlanacak diye bir durum yoktur.

 • Samat

  Merhaba! Ben 40 bin dollarlik ev satin alirsam turk paspottini benin 4 cocuk ve karim bana verecekme?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, yatırım yoluyla vatandaşlık için alt sınır 250 bin dolardır, 40 bin dolarlık gayrimenkul ile vatandaşlık alamazsınız.

 • Servet

  Yapacak olduğunuz vatandaşlık hizmeti için nekadar para talep ediliyor bildirebilirmisiniz?

 • Habip selami

  Net 250 bin usd lik alince tapu expert diğeri mi sayiliyor yoksa 250 bin usd konut alince oluyor mu?

 • Arzu

  Merhaba bir yabanci 250000 dolarlik bır mülkün parasını 4 bolumde odemişse bunu hangi zamanın dolar fiyatila hesaplarlar parayı Türk lirası olarak odemiş

 • BAYRAM

  merhaba bir yabancı evi almış olduğu arsaya kendisi yaptırması halinde türk vatandaşlığı alma hakkından nasıl yararlanabilir?

 • murad

  250 bin dolar tutarında gayrimenkul satın alındığı zaman ne kadar zamanda vatandaşlık hakkı verilir ve ödenecek meblağ banka kanalı ile yatırılmasımı gerekiyor?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, vatandaşlık başvuruları 45-60 içinde sonuçlanmaktadır, ödemeniz alıcının hesabından satıcının hesabına banka havalesi yapılması mecburidir. Şirketimiz sorun yaşayan yabancılar için çözüm önerileri sunmaktadır.

 • ferdi

  650bin TL üzeri konut satın alan bir yabancı satış vaadi sözleşmesiyle 3 yıllık oturma izni başvurusu yapabilir mi?

 • levent

  Merhaba,

  Geçmiş yıllarda (2014-2018) yılları arasında türkiye’den konut almış yabancıların bu haktan yararlanabilme hakkı var mıdır? Tespit ile birlikte rayiç bedeli 250bin $’ın üstünde çıkması durumunda bu haktan yararlanılabilir mi?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, istisnai vatandaşlık kazanmak isteyen yabancıların gayrimenkulleri kanun çıktıktan sonra yani 19.09.2018 den sonra alınmış olması gerekmektedir.

Bir cevap yazın