Yabancılar İçin Türkiye’de Ev Sahibi Olmanın Avantajları

Dikkat: 19,09,2018 Resmi gazeteye göre daha önce 1 milyon dolar olan vatandaşlık bedeli 250 Bin dolara indirilmiştir. 

Ev alana vatandaşlık Türkiye programına göre yabancı uyruklu kişiler, askeri bölgelerde olmamak şartı ile Türkiye’de istediği yerden konut alma hürriyetine sahiptir. Türkiye’de ev alan yabancılara vatandaşlık şartları ise 19.09.2018 tarihinden itibaren 250,000$ olmuştur. Türkiye’de 250,000$  dolarlık gayrimenkul alan yabancılar ve aileleri hemen Türkiye vatandaşı olabileceklerdir.  Türkiye gibi emlak ve inşaat sektörünün çok canlı olduğu bir ülkede konut sahibi olmak ise çok iyi bir yatırım yöntemidir. 

 

Türkiye’de ev alan yabancılara vatandaşlık kapısı açık

Ev alana vatandaşlık Türkiye’de en az 250 bin dolarlık taşınmaz satın alacak yabancılar içindir. Yabancının kendisi ve ailesi Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacak hem de altı ay içinde. Diğer bir deyişle Türkiye’de konut satın alarak hem karlı bir yatırım hem de Türk vatandaşı olacaksınız. Hizmetlerimize göz atın, Türk vatandaşlığı danışmanlık

Ayrıca, Türkiye’de 650 bin TL ve üzerinde konut alırsanız ilk başvuruda kendinize ve ailenize 3 yıllık oturma izni alabilirsiniz, aldığınız ev üzerinden Türkiye’de kesintisiz 5 yıl ikamet etmeniz durumunda ise Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız vardır. 

Türkiye’de mülk alırken bizden danışmanlık hizmeti alırsanız asla değerinin üzerinde bir ev almanıza izin vermeyiz, vergiler, emlakçı komisyonları, belediye borçları gibi ekstra masrafa sebep olacak durumları en aza indirgeriz. Oturma izni, Çalışma izni, Türk vatandaşlığı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz başvurularınızı eksiksiz yaparız, gayrimenkullerinizin vergi takiplerini, talep olması halinde kiralama işlemlerini de yapabiliriz, bizi 444 7 284 nolu telefondan arayabilirsiniz.

Türkiye’de ev alan yabancılara oturma izni almak çok kolaydır.

Türkiye’den konut almış yabancılar belirli periyotlarla uzatılması şartıyla oturma izni alabilirler, aynı şekilde aileleri içinde oturma izni alma hakları vardır, bu oturma izni ile yabancıların çocukları Türkiye’de eğitim görebilirler. Oturma izni olan yabancıların iş bulmaları daha kolaydır, firmalar içinde çalışma izni almak kolaydır.

Yabancılar Türkiye’de Mülk Satın Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Yabancı uyruklu kişiler, kanunda belirtilen sınırlamalara uymaları kaydıyla Türkiye’de konut, iş yeri, arsa, tarla gibi taşınmazları satın alabilir. Eğer yabancı uyruklu kişi tarla ya da arsa alacaksa bu arazi üzerinde nasıl bir yapı inşa edeceğini 2 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirmek zorundadır.

Yabancıların Mülk Satın Almasındaki Sınırlamalar Nelerdir?

İlgili kanuna göre yabancıların mülk satın almasında aşağıda belirtilen sınırlamalar geçerlidir:

 • Türkiye genelinde yabancı uyruklu bir kişi, en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabilir.
 • Yabancı uyruklu bir kişi askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde mülk satın alamaz. Kiralamak ise ancak özel izinle mümkün olur.
 • Yabancı uyruklu gerçek kişiler, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün %10’una kadar taşınmaz satın alabilir.
 • Satın alma amacına uygun kullanılmadığı yasal kurumlarca tespit edilen, yapı inşa etmek için satın alınmasına rağmen 2 yıl içinde yapı türü hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bilgi verilmeyen mülkler resmi kurumlar tarafından tasfiye edilebilir.
 • Kendi ülkesindeki yasalara uygun şekilde kurulan tüzel kişiliğe sahip şirketler için yukarıda bahsedilen sınırlamalar geçerli değildir.

Mülk Satın Almak İçin Nasıl Bir Prosedür İzlenmelidir?

Devir işlemleri için tapu müdürlüklerine ön başvuru yapılmalıdır. Ön başvuru için sıra numarası almak gerekir. Bunun için 181 numaralı telefon aranabilir, https://randevu.tkgm.gov.tr/ adresinden başvuru yapılabilir.

Ön başvurudan sonra  mülkü satacak ve satın alacak kişilere devir işlemleri için bir gün belirlenir.

Belirlenen gün içinde şu belgelerin hazırlanması gerekir:

 • Taşınmazın tapu senedi belgesi
 • Satın alacak yabancı uyruklu kişinin pasaportu ve fotokopisi (Türkçe tercümesi gerekebilir.)
 • Mülkün bulunduğu belediyeden alınacak “Emlak Rayiç Değeri Belgesi”
 • Konut ve iş yeri vs. gibi binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi
 • Satan kişinin 1 adet, satın alan kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Satın alan yabancı Türkçe bilmiyorsa yeminli tercüman
 • Eğer devir işlemleri yurtdışında düzenlenen vekaletname ile yapılıyorsa vekaletnamenin aslı veya onaylı örneği (Türkçeye tercümesi olmak zorundadır.

Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Taşınmaz mülkün üzerinde ipotek, haciz gibi kısıtlamalar olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için tapu müdürlüğünden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Türkiye’den mülk satın almak için ikamet izni gerekmez.

149 yorum

 • Nafisa

  Merhaba vatandaşlık başvurusu için 5yil oturma izni olanlar ama adres kaydı olmayan için de geçerlimi benim 3yildir oturma iznim var ama adres kaydı yaptirmamisdim doğrusu heberim yokdu daha yeni öğrendim adres kaydı doğrusunda

 • nafiz onursal

  mrb 650 bin tl lik işyeri alırsak ikamet izinine başvuru yapabiliyormuyuz acaba

 • nafiz onursal

  Mrb 650 bin tl ve üzeri gayrimenkul alımında ikamet izni için tek bir ev için mi yoksa 2 veya 3 ev alırsak ta bu yasaya uyuyormu. teşekkürler.

 • şeker durdeyyeva

  bende İzmir dikiliden 400.00tl ev aldim 2 yıldır türkülereyim bana ne zaman vatandaşlık verirler bunu öğrenmek istiyorum

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, kesintisiz 5 yıl ikamet etmeniz durumunda gelirinizi belgelemek şartı ile Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

 • Elnaz

  Merhaba ! Ben 5 sana devamlı İstanbul’da yaşıyorum , bir ev alıcıyım 350 bın TL , Türk pasaportu alabilir miyim ??? Kaç sana bekliyeciyim ??

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, evinizin üzerinden aldığınız ikamet izni ile 5 sene Türkiye’de kesintisiz yaşarsanız 5 yılın sonunda gelirinizi ispat etmek şartı ile Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

 • serdar

  Merhaba,
  250bin dolar yatırım karşılığında mülk edinin yabancı kişilerin vatandaşlık başvurusunda bulunurken kimlik çıkarmaları gerekir mi yoksa pasaport aslı ve tercümesi yeterli midir
  Cevabınız için şimideden çok teşekkür ederim

 • Ezgi

  Merhaba, taşınmaz iktisabı yoluyla oturum izni alabilmek için yapılması gereken minimum yatırım ne kadardır? Ayrıca, yazınız içeriğinde Türkiye’de 650 bin TL ve üzerinde konut alınması halinde, aile ikamet izni alınabileceğini ifade etmişsiniz. 650 bin TL’lik sınırın yasal dayanağı nedir acaba?

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, web sitemiz içeriğinde ki yazılar tecrübe ile sabit oluşturulmuştur, yasal tavsiye değildir, ihtilafa düşmeniz durumunda GÖÇ idaresi ile iletişime geçmenizi öneririz.

 • Shabir

  Salaam sizin what’s ya telephone numeraniz varmi

 • Ali

  Merhaba. 160 bin tl ya sakaryada daire satın alırsam 5 yıl sonra TC vatandaşlığina başvuru hakkım olacakmıdır? şimdiden teşekkürler.

 • Hayrullah

  Merhaba 2 yil calisma izni ikamet altim. 3 yilda 3 yilda tapu ikamet ile turkiyede oturdum. Vatandaslik basvurma hakkim varmi? Yok 2 sinden birinde 5 yil kesintisiz kalma sarti mi var? Profesyonel yardim almak istiyorum. Lutfen cevaplarmisiniz.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, çalışma izni ve ev üzerinden alınmış oturma izni ile kesintisiz 5 yıl Türkiye’de yaşamış yabancıların Türk vatandaşlığına başvuru hakları vardır.

 • Burak

  Merhaba,
  Yabancıların 250 bin dolar değerinde taşınmaz satın aldığında Türk vatandaşlığı hakkı kazandığını biliyoruz. Fakat sormak istediğim istisnai konu; yabancılar 250 bin dolarlık taşınmaz satın aldığında taşınmazı satan/devreden kişinin Türk vatandaşı olma şartı aranıyor mu yoksa yabancı ülke vatandaşı Türkiye’de yaşayan başka bir yabancı ülke vatandaşından 250 bin dolarlık taşınmaz satın aldığında da Türk vatandaşlığına hak kazanabiliyor mu?
  Cevap için şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

 • Anar

  Merhaba. 120 bin tl lik konut alirsam ailem ve ben oturum izni ala bilirmiyim?

Bir cevap yazın