Yabancılar İçin Türkiye’de Ev Sahibi Olmanın Avantajları

Dikkat: 19,09,2018 Resmi gazeteye göre daha önce 1 milyon dolar olan vatandaşlık bedeli 250 Bin dolara indirilmiştir. 

Ev alana vatandaşlık Türkiye programına göre yabancı uyruklu kişiler, askeri bölgelerde olmamak şartı ile Türkiye’de istediği yerden konut alma hürriyetine sahiptir. Türkiye’de ev alan yabancılara vatandaşlık şartları ise 19.09.2018 tarihinden itibaren 250,000$ olmuştur. Türkiye’de 250,000$  dolarlık gayrimenkul alan yabancılar ve aileleri hemen Türkiye vatandaşı olabileceklerdir.  Türkiye gibi emlak ve inşaat sektörünün çok canlı olduğu bir ülkede konut sahibi olmak ise çok iyi bir yatırım yöntemidir. 

 

Türkiye’de ev alan yabancılara vatandaşlık kapısı açık

Ev alana vatandaşlık Türkiye’de en az 250 bin dolarlık taşınmaz satın alacak yabancılar içindir. Yabancının kendisi ve ailesi Türk vatandaşlığı hakkına sahip olacak hem de altı ay içinde. Diğer bir deyişle Türkiye’de konut satın alarak hem karlı bir yatırım hem de Türk vatandaşı olacaksınız. Hizmetlerimize göz atın, Türk vatandaşlığı danışmanlık

Ayrıca, Türkiye’de 650 bin TL ve üzerinde konut alırsanız ilk başvuruda kendinize ve ailenize 3 yıllık oturma izni alabilirsiniz, aldığınız ev üzerinden Türkiye’de kesintisiz 5 yıl ikamet etmeniz durumunda ise Türk vatandaşlığına başvuru hakkınız vardır. 

Türkiye’de mülk alırken bizden danışmanlık hizmeti alırsanız asla değerinin üzerinde bir ev almanıza izin vermeyiz, vergiler, emlakçı komisyonları, belediye borçları gibi ekstra masrafa sebep olacak durumları en aza indirgeriz. Oturma izni, Çalışma izni, Türk vatandaşlığı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz başvurularınızı eksiksiz yaparız, gayrimenkullerinizin vergi takiplerini, talep olması halinde kiralama işlemlerini de yapabiliriz, bizi 444 7 284 nolu telefondan arayabilirsiniz.

Türkiye’de ev alan yabancılara oturma izni almak çok kolaydır.

Türkiye’den konut almış yabancılar belirli periyotlarla uzatılması şartıyla oturma izni alabilirler, aynı şekilde aileleri içinde oturma izni alma hakları vardır, bu oturma izni ile yabancıların çocukları Türkiye’de eğitim görebilirler. Oturma izni olan yabancıların iş bulmaları daha kolaydır, firmalar içinde çalışma izni almak kolaydır.

Yabancılar Türkiye’de Mülk Satın Almak İçin Ne Yapmalıdır?

Yabancı uyruklu kişiler, kanunda belirtilen sınırlamalara uymaları kaydıyla Türkiye’de konut, iş yeri, arsa, tarla gibi taşınmazları satın alabilir. Eğer yabancı uyruklu kişi tarla ya da arsa alacaksa bu arazi üzerinde nasıl bir yapı inşa edeceğini 2 yıl içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bildirmek zorundadır.

Yabancıların Mülk Satın Almasındaki Sınırlamalar Nelerdir?

İlgili kanuna göre yabancıların mülk satın almasında aşağıda belirtilen sınırlamalar geçerlidir:

 • Türkiye genelinde yabancı uyruklu bir kişi, en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabilir.
 • Yabancı uyruklu bir kişi askeri yasak bölgeler ve güvenlik bölgelerinde mülk satın alamaz. Kiralamak ise ancak özel izinle mümkün olur.
 • Yabancı uyruklu gerçek kişiler, özel mülkiyete konu ilçe yüz ölçümünün %10’una kadar taşınmaz satın alabilir.
 • Satın alma amacına uygun kullanılmadığı yasal kurumlarca tespit edilen, yapı inşa etmek için satın alınmasına rağmen 2 yıl içinde yapı türü hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bilgi verilmeyen mülkler resmi kurumlar tarafından tasfiye edilebilir.
 • Kendi ülkesindeki yasalara uygun şekilde kurulan tüzel kişiliğe sahip şirketler için yukarıda bahsedilen sınırlamalar geçerli değildir.

Mülk Satın Almak İçin Nasıl Bir Prosedür İzlenmelidir?

Devir işlemleri için tapu müdürlüklerine ön başvuru yapılmalıdır. Ön başvuru için sıra numarası almak gerekir. Bunun için 181 numaralı telefon aranabilir, https://randevu.tkgm.gov.tr/ adresinden başvuru yapılabilir.

Ön başvurudan sonra  mülkü satacak ve satın alacak kişilere devir işlemleri için bir gün belirlenir.

Belirlenen gün içinde şu belgelerin hazırlanması gerekir:

 • Taşınmazın tapu senedi belgesi
 • Satın alacak yabancı uyruklu kişinin pasaportu ve fotokopisi (Türkçe tercümesi gerekebilir.)
 • Mülkün bulunduğu belediyeden alınacak “Emlak Rayiç Değeri Belgesi”
 • Konut ve iş yeri vs. gibi binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi
 • Satan kişinin 1 adet, satın alan kişinin 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Satın alan yabancı Türkçe bilmiyorsa yeminli tercüman
 • Eğer devir işlemleri yurtdışında düzenlenen vekaletname ile yapılıyorsa vekaletnamenin aslı veya onaylı örneği (Türkçeye tercümesi olmak zorundadır.

Dikkat Etmeniz Gereken Diğer Konular

Taşınmaz mülkün üzerinde ipotek, haciz gibi kısıtlamalar olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için tapu müdürlüğünden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

Türkiye’den mülk satın almak için ikamet izni gerekmez.

253 yorum

 • Avatar
  Lale

  Merhaba,sorum şu,hibe yoluyla elde edilen daire üzerinde oturma izni almak olurmu? Yani birisi bana ev bağış yaparsa o evin tapusu benim yuzerime olursa yine aynı işlemler oluyormu? Yoksa illaki kendim almalıyım evi?

 • Avatar
  Konul

  Salam, 250 bin TL-lik bir ev alırsam, oturum alabiliyor muyum?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, düzenleme iptal edildi eviniz olmadan da veya kaçak bile olsanız şu an Türkiye’den oturma izni alabilirsiniz, düzenleme yeniden hayata geçtiğinde ise 250 Bin liralık ev ile rahatlıkla oturma izni alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Ali

  meraba .bir evi 2 kişi beraber alırsa ve tapuda ikisininde ismi varsa,ikiside oturma izni alabilirmi? iki kisi ortak ve ya arkadas olarak, aile bagi olmadan , ikisi oturma izni alabilirmi ? yok aile olmak zorunda?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, GÖÇ idaresi bu soruya ortak tapuların birinci derece akrabalar arasında olması gerektiği şeklinde cevap vermektedir, kanunlarımız ise iki yabancının ortak tapu alabilmesine izin vermektedir. İkamet izinleri konusunda GÖÇ idaresi yetkili olduğu için onların cevabını doğru olarak kabul etmek durumundayız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Kemal

  Merhaba. Benim mekanda tanıdığım bir arkadaş var önceden İran vatandaşıymış su an vatansız. Vatansız olan kişiler de yabancı gibi 250.000 dolarlık ev alarak Türk vatandaşı olur mu?

 • Avatar
  Cabir

  Merhaba,
  250 bin dolar degerindeki evi aldiktan sonra 18 yas ustu oglum ve kizim icinde pasaport alabiliyormuyum.
  Teşekkürler.

 • Avatar
  Ahmad fahim

  Merhaba, 250 bin dolarlık bi ev aldıktan sonra 18 yaş üstü çocuklar da vatandaşlık alabilir mi?

 • Avatar
  Agami

  Men turkiyede ev alsam bu eve kimler otrum ala bilir? Oglum ya kizim otrum ala bilirmi

 • Avatar
  Lale

  Merhaba, türkiyede yaşayan vetendaş olan doktor kızımın yuzerinde ikamet ede bilirmiyim, maddi gelirim yok, issizim, kızım her şeyimi karşılayarak beni yuzerine ala biliyormu ve bu şekilde irelide vetendasliga müracaat ede bilirmiyim? Allah razı olsun, bilgi veriyorsunuz bize

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, maalesef hayır, GÖÇ idaresinin yeni aldığı kararlar neticesinde oturma izni almanız bile şüpheli vatandaşlığı hiç bir şekilde alamazsınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Lale

  Merhaba, evlilikle bagli 2 senelik oturum izni aldim, bir senemiz dolduktan sonra anlasmali bosanicaz, bu arada 1 sene oturma iznim 2021 kasima kadar zamani var, ben Balikesirde ikametteyim,bosandiktan sonra daire alarak ikametimi dairem yuzerinden devam edicem, bu zaman alacagim dairenin hangi ilde olmasının farkı varmi? Yoksaki illaki Balikesir bolgesindenmi daire almaliyimki ikametimi öyle devam ede bileyim, yani bu zamam nasil bir işlem yapmalıyım? O 1 sene oturma iznim kayb olmasın istiyorum, il farki varmi? cevab verirseniz sevinirim, iyi geceler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, mahkeme tarafından boşanmanızın ardından 10 gün içinde Türkiye’nin istediğiniz yerinden bir daire alarak kısa dönem ikamet iznine başvurmanız gerekmektedir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Lale

  Merhaba ,Azeriyim,2,5 sene turkiyede önceden vetendaş olan memur kızımın yuzerinde ikamet ettim,sonra evlilik yaptım, baskı altında mecburiyyetten bosanicam, sorum şuki, boşandıktan sonra yeniden kızımın yüzlerine ikamete keçsem,evlenmeden önce ki 2,5 senem kayb oluyormu? Yoksa yeni süreme eklene biliyormu? Önce den teşekkür ediyorum

 • Avatar
  Lale

  Merhaba,ben Azeriyim,2,5 sene turkiyede memur olan kızımın yuzerinde ikamet ettim,sonra resmi nigahla evlendim, şimdi boşanma erefesindeyim,boşandıktan sonra yeniden kızımın yuzerine ikamete geçersem, onceki 2,5 sene ikamet ettigim süre kayb oluyormu, yoksa yeniden kaldığı yerden devam edermi? Yoksaki 0 dan mi sayı başlıyor, kurban bayramınız kutlu olsun, cevab verirseniz tşk ederim, bu arada kızım türk vetendaşi ve memur, her şeyimi karşılıyordu, yine aynısını yaparsam deye sordum

 • Avatar
  erkan

  merhaba benim eşim azeri evlilikten dolayı zaten vatandaşlık almak üzereyiz fakat şunu sormak istiyorum baldızm ve bacanak türkiyeden ev almak istiyor bu durumda aile 3 kişi hepisine vatandaşlık verilecekmi bu birinci sorum ikinci sorum ise 250 bin dolarlık gayri menkul almak şartmıdır yani 2 veya diyelim 3 ev parası kadarmı harcayıp almak zorunda yoksa örnegin 300 bin tl karşılıgına denk gelen bir ev alsa vatandaşlık verilirmi tüm aile ye cevap larsanız sevinirim..

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de bütün ailenin vatandaş olması için 250 Bin dolarlık ev alınması gerekmektedir, daha küçük meblağlarda ise 5 yıllık ikamet etme şartı aranmaktadır ve tapu sahibi kimse o kişi vatandaşlık başvurusunda bulunabilir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

   • Avatar
    Lale

    Merhaba, türkiyede orurum izni almak için daire alırsam 5 sene sonra vetendasliga müracaat ede bilirmiyim? Ve alacagim dairenin fiyati hangi değerde olmali? Yani kaç liralik daire almalıyım? Cevab verirseniz sevinirim

    • Avatar
     Ata Kurumsal

     Merhaba, Türkiye’de 650 bin TL üzeri bir daire alır ve 5 sene bu daire üzerinden ikamet izni alabilirseniz, 5 inci senenin sonunda da çalışma izni sahibi olursanız Türk vatandaşlığına başvuru yapabilirsiniz.

     Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  hasan

  1-ingiliz vatandaşı kaç liralık ev alırsa Tc vatandaşı olabilir?
  2- Kredili ev alabilirmi? İkamaet tezkeresi henüz çıkmadı teşekkürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, Türkiye’de gayrimenkul alarak vatandaş olmak için alt limit 250 Bin dolardır, maalesef ki kredi ile olmamaktadır.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Lale

  Merhaba,2019 ekim ayında evlendim,2019 kasım ayından 2021 kasım ayina kadar 2 senelik aile ikameti aldim,simdi evliliyimizin bir senesi dolunca eşimin ailesi tarafindan baskisiyla anlaşmalı bosanacagik, boşandıktan sonra kendi adima daire alicam,bu zaman yerde kalan 1 sene aile ikametimin süresi devam ediyormu?ve du süreyi aldigim dairede devam ede bilirmiyim? Yoksa daire alirken yeniden 0 dan mi oturma izni almalıyım,önceden teşekkür ederim

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evliliğiniz resmi olarak bittikten sonra kısa bir süre içinde dairenizi alıp, aile ikamet iznininden kısa dönem ikamet iznine geçiş başvurusu yapmanız gerekmektedir. Normal şartlar ikamet devam eder fakat boşandığınız için bir şikayet olması durumunda iptal edilebilir bu yüzden yukarıda belirttiğimiz gibi hareket etmenizi öneririz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Noora

  İran vatadaşıyım ve türkiyede ev almak istiyorum illa ki evi emlakçıdan mı almam gerekir ?sahibinden direk satın alamammı?

 • Avatar
  Esma

  Merhaba ben 2013-2016 kadar aile ikameti alıyordum, eşim ahıska ve iki çocuk ahıska, eşim vefat ettikten sonra aile ikametten çıkardılar
  şimdiye kadar turistik ikamet veriliyor, iki çocuğum var okula gidiyorlar , bitiş tarihi şubatta , ama aralıkta randevu almam gerekiyor sorum ,turistik ikamet vereceklermi ,yoksa ne yapmam gerekiyor ? .Teşekürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evlilik birliğiniz devam ederken eşiniz vefat ettiyse ikamet izni uzatmada sorun yaşamazsınız.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  hasan

  Tacikistan vatandaşı 3 yıl önce Türkiye’ye geldi ilk 6 ay içinde bir kere uzatma yaptı daha sonra uzatması bittikten sonra Kaçak duruma kaldı yaklaşık iki buçuk yıldır Kaçak şu anda bu kişi yurtdışına giriş çıkış yapmadan direk üzerine 200.000 TL’lik bir daire alsa oturma izni verilir mi yoksa illaki önce yurtdışına giriş çıkış yapıp kimlik mi alması gerekir şu an oturma izni yok syg

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, çıkış giriş yapılmadan maalesef hiç bir şekilde oturma izni alınması mümkün değildir.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Sitemiz içeriklerinden memnun musunuz? Veya bu içerikle ilgili sorularınız mı var? Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

Bir cevap yazın