Aile İkamet İzinlerinde Bilinmesi Gerekenler

Aile ikamet izni başvurusu yapmadan önce aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat etmenizi öneriyoruz.  Aile ikamet izni Türk vatandaşı ile evli yabancılara ve onların çocuklarına verilen izindir.

Aile ikamet izninden yararlanan çocuklar 18 yaşına kadar öğrenci ikamet izni almadan Türkiye’de oturabilirler. Çocukların aile ikamet izninde, Türkiye dışında varsa ortak velayeti bulunan anne veya babanın muvafakati aranır.

Eskiden bir Türk vatandaşı ile evli iken aile ikamet izni almış fakat boşanmış olan yabancı eşlerin aile ikamet izni, kısa dönem ikamet iznine dönüştürülebilir. Ancak bunun için eşin en az 3 yıl aile ikamet izni ile Türkiye’de kalmış olması gerekir. Bununla birlikte, boşanmış olan eşin, aile içi şiddet nedeniyle mağdur olduğu mahkeme kararı ile sabit ise, bu 3 yıllık süre şartı aranmayacaktır. En az 3 yıl aile ikamet izni ile kalan çocuklar, 18 yaşını tamamladıkları andan itibaren izinlerini kısa dönem ikamet iznine dönüştürebilirler.

Aile ikamet izninin reddi, iptali veya uzatılmaması sebepleri, kısa dönem ikamet izninin reddi, iptali ve uzatılmaması sebepleri ile büyük ölçüde aynıdır. İptal konusunda, iki izin türü arasındaki farklılıklardan biri, son bir yıl içinde yurt dışında bulunma süresi bakımındandır. Aile ikamet izninde, son bir yıl içinde yurt dışında bulunma süresi 180 gün ise aile ikamet izni iptal edilir.

Diğer bir farklılık da, aile ikamet izni alma şartlarının ortadan kalkması neticesinde yabancının kısa dönem ikamet izni alamamasıdır.

Tüm bunların dışında, aile ikamet izninin ret veya iptal edilme sebeplerinden birisi de, evliliğe bağlı olarak talep edilen veya evlilik yoluyla elde edilmiş aile ikamet izninin bazı haller bakımından reddi veya iptalidir. Bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı, aile ikamet izni talebinde bulunabilmektedir. Ancak aile ikamet izni verilmeden veya uzatılmadan önce, makul şüphe varsa, evliliğin sırf ikamet izni alabilmek amacıyla yapılıp yapılmadığı valiliklerce araştırılacaktır. Araştırma sonunda, evliliğin bu amaçla yapıldığı tespit edilirse, aile ikamet izni verilmez; verilmiş olan ikamet izni de iptal edilir.

Aile ikamet izni verildikten sonra, evliliğin anlaşmalı olup olmadığı konusunda valiliklerce denetim yapılabilecektir. Bu şekilde, anlaşmalı evliliğin varlığı sebebiyle iptal edilen aile ikamet izninin, yabancının, daha sonra yapacağı ikamet izni başvurularında toplam ikamet süresinin hesaplanmasında dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

Kaynak : http://www.goc.gov.tr/icerik3/ikamet-izni-cesitleri_409_414_4664

Danışmanlık hizmetimize göz atın: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/oturma-izni-danismanlik/

36 yorum

 • Avatar
  Sevinc

  Ben Turkiye vetendawi ile evliyim . Oturma izni almaq icin bawvuru yapdik haziran ayin 4 kimliyi kac gun sonraala bilirim

 • Avatar
  Aydan

  Merhaba ben Azerbeycan vatandasim turk vatandasi ile evlendik bana 3 yillik aile ikamet izni aldi yani oturum izni aldi 6 ay once simdi bosanmak uzreyiz o benim 3 yillik oturum iznimi iptal ede bolirmi.? Eyer iptal ederse benim yeniden oturum izni ala bilirmiyim?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, evet boşanmanız durumunda aile ikamet izniniz otomatik olarak iptal edilir, oturum izniniz iptal edildikten sonra bir sefere mahsus bir senelik kısa dönem ikamet izni alabilirsiniz.

   Sitemiz içeriklerinden ve sorularınıza verdiğimiz cevaplardan memnun musunuz? Ata Kurumsal Danışmanlık geri bildiriminizi öğrenmek istiyor. Profilimize bir yorum gönderin. https://g.page/r/CT9i2JXthUlOEAI/review

 • Avatar
  Kenan yıldız

  merhaba ben türk vatandaşıyim eşim Suriye vatandaşı 7 yıldır resmi nikahimiz var 3 tane çocuğum var türk kimlikleri mevcut eşimin ikamet izni olmadığı icin vatandaşlık ta verilmiyor ne yapabiliriz teşekkürler

 • Avatar
  Tajnessa khoja

  Merhabalar,

  Ben 2 yıldır türkiyedeyim ve kısa dönem ikamet izniyle yaşıyorum burada çocuklarımla ve aile ikamet izni almaya düşünüyorum ama okuduğum kadarıyla evlilik cüzdanı istenen belgelerden biriymiş ve benim kocam rahmetli. Şimdi ben alabilir miyim almaz mıyım aile ikamet iznini.

 • Avatar
  Esra

  Merhaba.
  7 yillik turkvatandasli Esimle ayri yasiyoruz 5 yillik turk vatandasli kizimin refakatci ikametim uzerinede vatandas olmak basvurabilir miyim?

 • Avatar
  Hakan

  Merhaba ben özbekistan vatandaşı ile evlendim 3 ay olmadan boşanma kararı aldık aile ikamet iznini almıştık aile ikamet izni iptali için dilekçe yazdım bu şahış ikamet izni iptal edildikten sonra tekrar ikamet izni alabilir mi tc vatandaşlarını kullanan biri imiş

 • Avatar
  Erdogan

  Merhaba!
  Esim Kazakhstan vatandasi. 2 yildir evliyiz ve Almaty’de yasiyoruz.. .. Bir oglumuz var.. Oglumda Turk vatandasi.. Esim icin surekli oturma izni almak istiyorum.. Bu sekilde esim ve oglumun her sene en az 6 ay Turkiye’de kalmalarini planliyorum.. Bu oturum izni icinde esimin calisma izni ve benim saglik sigortasindan da yararlanmasini istiyorum.. Yontem nedir ve ne tur dokumanlar hazirlamak gerekiyor?

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, süresiz oturma izni için yabancının Türkiye’de kesintisiz 8 yıl ikamet etme şartı bulunmaktadır, bu durumda sizin süresiz ikamet izni alma şansınız yoktur.

 • Avatar
  Savaş

  Merhaba eşim türk vatandaşlığını aldı annesi için refakat amaçlı ikamet tezkeresi alabilirmiyiz gerekli evraklar nelerdir ???

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, refakat amaçlı ikamet izni sadece tedavi gören hastaların yakınlarına verilen bir ikamet türüdür, kısa dönem ikamet izni alabilirsiniz.

 • Avatar
  Ayda

  Merhaba. Ben türk vatandaşıyım. Annem Azerbaycan vatandasi yanımda kalıyor. Ona ben oturma izni alıyorum her sene. Şimdi yeni kanun çıkmış diyorlar. Mart ayında süre bitiyor. Yeniden oturma izni ala bilirmiyim.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, birinci dereceden Türk vatandaşı akrabası olan yabancılar oturma izinlerini uzatabilir diye tahmin ediyorduk fakat alamayanlar olmuş, lütfen başvurunuzun sonucunu bizimle paylaşır mısınız diğer yabancılar da öğrensinler.

 • Avatar
  FATME

  Merhaba ben turkiyede ayle ikameti icin bas vurdum 4 aya randevu verdiler benim evraklarımın hepsi hazır bulgaristandan aldın hepsi sport ilk tercume edildi 6 ay beceriler randevu gününe kadar tarihleri geçer ne yapmallylm

 • Avatar
  Yusuf

  Selam yeni turkiyede evlendim eşim gurcistan vatandaşı burda aile oturma izni ve harç toplam bedel ne kadar tutar

 • Avatar
  Elnare

  Merhaba ben Özbek Türk vatandaşıyım Türkmenistan vatandaşı olan erkek arkadaşımla dini nikah yaptık şimdi 2 aylık hamileyim resmî nikahımız yok Çocuk olduktan sonra babaya oturma izni ala bilme şansımız varmı ?

 • Avatar
  Gulsen

  Merhabalar vizem 8subatda bitiyor ve malesef kocam hapisde 7aylik bebeyim var vasiye ikamet izni ala biliyormuyuz

 • Avatar
  Leyla

  Merhaba bi sorum olucak turkmenistan uyrukluyim esim tc vatandasi 2 çocuğum var kisa donem alyorum 3 sene bu sene turistik olarak uzatamiyom aylede alamiyom napmam gerekyor şimdiden teşekkürler

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, resmi nikahlı Türk vatandaşı ile evli yabancılar aile ikamet izni için gerekli şartları yerine getiremiyorsa turistik ikamet izni uzatmasında sorun yaşamazlar, haklı bir gerekçedir.

 • Avatar
  Elvira

  Meraba ben oturma iznim iptal oldu izinsiz çalıştığından dolayı ama TC vatandaşı çocuğum olduğu için deport edilmesin 15 gün süre verdiler çıkış yaptm şimdi geri dönersem nasıl oltrum izni alabilirm

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, deport süreniz bitmeden Türkiye’ye giriş yapabilirseniz yeniden ikamet iznine müracaat edip gerekçe olarak Türk vatandaşı çocuğunuzun olduğunu sunup oturma izni alabilirsiniz.

 • Avatar
  hasan

  merhabalar ben azerbaycan vatandasıyım calısma ıznım var ailem de eşim ve cocuklarımda azaerbaycan vatandası .ben calısma ıznımden dolayı kalıyorum eşim ve cocuguma turist ikamet olarak kalıyordu.biz aile ikametine gecis yapabiliyormuyuz .yılbasdan sonra uzatma olmayacak dıyorlar sımdı esım ve cocugum azerbaycana mı gıtmek zorunda kalacak cevap verırsenız cok sevınırım

 • Avatar
  OĞUZ

  Merhabalar,

  Yabancı çalışanımızın eşini Türkiye’de birlikte yaşamaları için ikamet almak istiyoruz. Kendi ülkesinden buraya gelmeden önce yapması gereken işlemler nedir? Bir de Türkiye de giriş yaparken bizim neler yapmamız gerekir?
  teşekkür ederim.

 • Avatar
  Gamze Comert

  Merhabalar,

  Benim 2 sorum var.
  Polonyada yasiyorum ve bu yaz Polonya vatandasi ile evleneceğim. Evlendikten birkaç ay sonra Türkiyeye tasinmayi dusunuyoruz. Ben yillardir Polonyada yasamaktayim. Sizce esim icin evlilikten dolayi aile ikamet iznine başvurursak bir sorun olur mu? Cunku okudugum kadariyla destekleyicinin 1 yildir Turkiyede yasiyor olmasi gerekiyormus fakat ben yasamiyorum. Halihazirda orada calisiyor olmam da gerekiyor sanirim degil mi? Peki esimin isi hazirsa orada, direkt calisma iznine mi basvursak daha mantikli yoksa aile ikamet iznine mi? aile ikamet izni calisma hakki da taniyor mu?

  tesekkurler.

  • Avatar
   Ata Kurumsal

   Merhaba, eşiniz ileride Türk vatandaşı olmak isterse aile ikamet izni şartlarını yerine getirmeniz ve aile ikamet izni almanız gerekmektedir, şartları yerine getiremez iseniz turistik ikamet izni alabilirsiniz, çalışma izni aynı zaman oturma izni yerine geçtiği menfaatinize olacaktır, aile ikamet izni çalışma hakkı vermez.

Bir cevap yazın