Aile İkamet İzinlerinde Bilinmesi Gerekenler

Aile ikamet izni başvurusu yapmadan önce aşağıda belirttiğimiz konulara dikkat etmenizi öneriyoruz.  Aile ikamet izni Türk vatandaşı ile evli yabancılara ve onların çocuklarına verilen izindir.

Aile ikamet izninden yararlanan çocuklar 18 yaşına kadar öğrenci ikamet izni almadan Türkiye’de oturabilirler. Çocukların aile ikamet izninde, Türkiye dışında varsa ortak velayeti bulunan anne veya babanın muvafakati aranır.

Eskiden bir Türk vatandaşı ile evli iken aile ikamet izni almış fakat boşanmış olan yabancı eşlerin aile ikamet izni, kısa dönem ikamet iznine dönüştürülebilir. Ancak bunun için eşin en az 3 yıl aile ikamet izni ile Türkiye’de kalmış olması gerekir. Bununla birlikte, boşanmış olan eşin, aile içi şiddet nedeniyle mağdur olduğu mahkeme kararı ile sabit ise, bu 3 yıllık süre şartı aranmayacaktır. En az 3 yıl aile ikamet izni ile kalan çocuklar, 18 yaşını tamamladıkları andan itibaren izinlerini kısa dönem ikamet iznine dönüştürebilirler.

Aile ikamet izninin reddi, iptali veya uzatılmaması sebepleri, kısa dönem ikamet izninin reddi, iptali ve uzatılmaması sebepleri ile büyük ölçüde aynıdır. İptal konusunda, iki izin türü arasındaki farklılıklardan biri, son bir yıl içinde yurt dışında bulunma süresi bakımındandır. Aile ikamet izninde, son bir yıl içinde yurt dışında bulunma süresi 180 gün ise aile ikamet izni iptal edilir.

Diğer bir farklılık da, aile ikamet izni alma şartlarının ortadan kalkması neticesinde yabancının kısa dönem ikamet izni alamamasıdır.

Tüm bunların dışında, aile ikamet izninin ret veya iptal edilme sebeplerinden birisi de, evliliğe bağlı olarak talep edilen veya evlilik yoluyla elde edilmiş aile ikamet izninin bazı haller bakımından reddi veya iptalidir. Bir Türk vatandaşı ile evlenen yabancı, aile ikamet izni talebinde bulunabilmektedir. Ancak aile ikamet izni verilmeden veya uzatılmadan önce, makul şüphe varsa, evliliğin sırf ikamet izni alabilmek amacıyla yapılıp yapılmadığı valiliklerce araştırılacaktır. Araştırma sonunda, evliliğin bu amaçla yapıldığı tespit edilirse, aile ikamet izni verilmez; verilmiş olan ikamet izni de iptal edilir.

Aile ikamet izni verildikten sonra, evliliğin anlaşmalı olup olmadığı konusunda valiliklerce denetim yapılabilecektir. Bu şekilde, anlaşmalı evliliğin varlığı sebebiyle iptal edilen aile ikamet izninin, yabancının, daha sonra yapacağı ikamet izni başvurularında toplam ikamet süresinin hesaplanmasında dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

Kaynak : http://www.goc.gov.tr/icerik3/ikamet-izni-cesitleri_409_414_4664

Danışmanlık hizmetimize göz atın: https://www.atakurumsal.com/hizmetlerimiz/oturma-izni-danismanlik/

4 yorum

 • OĞUZ

  Merhabalar,

  Yabancı çalışanımızın eşini Türkiye’de birlikte yaşamaları için ikamet almak istiyoruz. Kendi ülkesinden buraya gelmeden önce yapması gereken işlemler nedir? Bir de Türkiye de giriş yaparken bizim neler yapmamız gerekir?
  teşekkür ederim.

 • Gamze Comert

  Merhabalar,

  Benim 2 sorum var.
  Polonyada yasiyorum ve bu yaz Polonya vatandasi ile evleneceğim. Evlendikten birkaç ay sonra Türkiyeye tasinmayi dusunuyoruz. Ben yillardir Polonyada yasamaktayim. Sizce esim icin evlilikten dolayi aile ikamet iznine başvurursak bir sorun olur mu? Cunku okudugum kadariyla destekleyicinin 1 yildir Turkiyede yasiyor olmasi gerekiyormus fakat ben yasamiyorum. Halihazirda orada calisiyor olmam da gerekiyor sanirim degil mi? Peki esimin isi hazirsa orada, direkt calisma iznine mi basvursak daha mantikli yoksa aile ikamet iznine mi? aile ikamet izni calisma hakki da taniyor mu?

  tesekkurler.

  • Ata Kurumsal

   Merhaba, eşiniz ileride Türk vatandaşı olmak isterse aile ikamet izni şartlarını yerine getirmeniz ve aile ikamet izni almanız gerekmektedir, şartları yerine getiremez iseniz turistik ikamet izni alabilirsiniz, çalışma izni aynı zaman oturma izni yerine geçtiği menfaatinize olacaktır, aile ikamet izni çalışma hakkı vermez.

Bir cevap yazın